Pianka PUR na służbie rolnictwa. W jaki sposób się ją wykorzystuje?
Popularnym materiałem izolacyjnym jest pianka poliuretanowa, która przeznaczona jest do wykonywania termoizolacji metodą natryskową. Pianka PUR jest wykonana z poliolu i izocyjanianu. Dzięki temu, że jej działanie jest skuteczne, współpracuje z wieloma powierzchniami (na przykład betonem i deskami), a do tego nie wpływa na przyspieszenie rozprzestrzeniania się ognia, zastosowanie pianki poliuretanowej jest naprawdę szerokie. Wykorzystuje się ją między innymi w rolnictwie. Jaką funkcję pełni pianka PUR?
Pomoc w hodowli zwierząt i oszczędność
Pianka poliuretanowa ma wiele zastosowań w rolnictwie ze względu na swoje właściwości. Kluczowym elementem hodowli zwierząt jest zapewnienie im dobrej jakości paszy, którą należy odpowiednio magazynować. Mowa tutaj przede wszystkim o zapewnieniu odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu pianki poliuretanowej możliwe jest utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach, w których magazynowana jest pasza dla zwierząt.
Dzięki temu rolnicy mogą przechowywać pokarm dla zwierząt w większych ilościach bez obaw o to, że się zepsuje. Właśnie dlatego pianka PUR znajduje zastosowanie w każdym budynku należącym do gospodarstwa rolnego. Rolnicy często decydują się na jej zastosowanie we wszelkiego rodzaju chłodniach czy przechowalniach, a także oborach i kurnikach. Należy również wspomnieć, że pianka poliuretanowa pozwala na redukcję kosztów energii, co przekłada się na zmniejszenie kosztów związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.
Czy pianka PUR poprawia komfort zwierząt hodowlanych?
W pomieszczeniach przeznaczonych do hodowli zwierząt panuje wilgoć, której przyczyną jest ich oddychanie, odchody oraz woda przeznaczona do pojenia zwierząt. Nie są to komfortowe warunki do ich życia. Rozwiązaniem problemu związanego z wilgocią jest zastosowanie pianki poliuretanowej. Szczelność pianki PUR zapewnia wysoką odporność na wilgoć panującą w obiektach hodowlanych. Bez takiego zabezpieczenia zwierzęta są narażone na wychłodzenie albo nadmierne nagrzanie, co niekorzystnie wpływa na ich zdrowie. Dzięki zastosowaniu pianki poprawie ulega wentylacja budynków. Dodatkowo konstrukcja jest chroniona przed działaniem korozji, co wpływa na jej dłuższą żywotność oraz na komfort zwierząt hodowlanych.